Zdrowa klasa – szkoły zapisują się do programu

0
2666

Mamy w Polsce coraz więcej osób otyłych, niepokojąco wzrasta także liczba dzieci z nadwagą i otyłością. Problem ten dotyczy w szczególności uczniów szkół podstawowych. Według kryteriów  WHO i najnowszych statystyk, nadmierna masa ciała występuje u 29,7% chłopców i 14,3% dziewcząt. Naprzeciw tym problemom wychodzi nowatorski program edukacyjny ,,Zdrowa klasa’’, który ma uaktywnić zarówno dzieci, jak i rodziców we wprowadzaniu zdrowego stylu życia.

,,Zdrowa klasa’’ zakłada dotarcie do kilkuset szkół podstawowych w całej Polsce. Dietetycy przeprowadzą wywiady badawcze wśród uczniów, a z wynikami badań zapoznają się następnie rodzice. I z pomocą ekspertów dowiedzą się, co można skorygować w diecie i stylu życia całej rodziny. O co dietetycy spytają uczniów? Na przykład o jedzenie słodyczy i słodkich przekąsek, o picie wody, o spożywanie ciepłego obiadu, o obecność ryb i mleka w diecie, ale także aktywność fizyczną, ilość godzin spędzonych przed komputerem i telewizorem, itp. – pytań będzie kilkadziesiąt.

– Z indywidualnego raportu każdy rodzić dowie się o zachowaniach żywieniowych dziecka i jego stylu życia. Dowie się, jak dziecko wypada na tle klasy. Ze strony internetowej programu oraz spotkania z naszym edukatorem uzyska z kolei wiedzę, co może zrobić lepiej, co poprawić – mówi dr Dariusz Szukała, pomysłodawca projektu, szef Akademii Promocji Zdrowia i założyciel sieci DOBRY DIETETYK℠ oraz FIT DIETETYK℠. – Nasi dietetycy chętnie zaangażowali się w realizację programu, a szkoły masowo zapraszają nas do siebie, choć program ruszy dopiero z początkiem kwietnia – dodaje dr Szukała.

,,Zdrowa klasa’’ to pierwszy na podobną skalę program edukacyjny w Polsce. Żaden program nie obejmował do tej pory dzieci, rodziców oraz nie angażował w takim stopniu szkół i nauczycieli. Udział w programie jest bezpłatny, a jego podsumowaniem będzie obszerny raport na temat żywienia i stylu życia dzieci ze szkół podstawowych. Magazyn Food Expert został patronem medialnym ,,Zdrowe klasy’’. – To bardzo profesjonalnie przygotowany program edukacyjny. Nie zakłada akcyjności, ale systematyczną pracę nad zmianą fatalnych trendów żywieniowych wśród dzieci i młodzieży – ocenia Marek Szymański, redaktor naczelny magazynu.

 Tutaj szkoła może zapisać się do programu
 Profil programu na Facebooku
 Strona programu

Ośmiolatki tyją na potęgę


 Jak informuje prof. Anna Fijałkowska z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, jesteśmy w Europie niechlubnym liderem w grupie 8-latków, wśród których jedna trzecia ma nadwagę lub jest otyła. Tak jest szczególnie u chłopców, którzy z reguły wykazują większe kłopoty z masą ciała niż dziewczynki. – Wiele dziewcząt ma nieprawidłowe wyobrażenie o swoim ciele i niepotrzebnie się odchudza, częściej niż chłopcy – przekonuje prof. Fijałkowska.
Zobacz: Farmacja Praktyczna

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj