Najnowszy ranking diet. Zobacz, kto zamyka listę

0
3670

Jaka dieta jest najlepsza na świecie? Amerykańscy lekarze i naukowcy zajmujący się żywieniem podsumowali właśnie najlepsze diety. Ranking od dziesięciu lat przygotowuje ,,U.S. News & World Report’’. W czołówce polecanych diet nie było niespodzianek, ale końcówka listy może budzić kontrowersje.  

Z rankingiem Best Diet liczą się dietetycy i eksperci na całym świecie. Słynie on bowiem z wiarygodności. Liczne grono ekspertów przygotowujące zestawienie bierze pod uwagę m.in. długoterminowe korzyści danej diety, łatwość we wprowadzaniu jej w życie, ograniczenie ryzyka cukrzycy typu 2 oraz bezpieczeństwo stosowania. Angela Haupt, szefowa działu Zdrowie w U.S. News & World Report, zwraca uwagę, że nie powinniśmy spodziewać się wielkich rewolucji w corocznym zestawieniu. Dlaczego? – Interesują nas tylko sprawdzone, bezpieczne i podparte naukowo  diety, a nie te, które są modne w danym momencie – tłumaczy.


Na podium warzywa i owoce

Tegoroczne wyniki potwierdzają zresztą jej słowa. Po raz trzeci z rzędu w rankingu triumfuje bowiem dieta śródziemnomorska. Na czym polega jej skuteczność? Jest łatwa w przygotowaniu, opiera się na spożywaniu lokalnych, jak najmniej przetworzonych produktów. W diecie śródziemnomorskiej stosuje się zioła, naturalne przyprawy i oliwę z oliwek, natomiast warzywa i owoce pojawiają się w każdym posiłku. Ważna jest także sama otoczka towarzysząca posiłkom – powinny być one celebrowane, spożywane bez pośpiechu, zalecane jest nawet picie w umiarkowanych ilościach czerwonego wytrawnego wina.

Dieta keto jest wg Google’a najczęściej wyszukiwaną dietą w sieci.

Kolejne miejsce zajęły ex aequo dieta DASH oraz dieta fleksitariańska. Ta pierwsza jest bogata w warzywa, owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe i suche nasiona roślin strączkowych oraz orzechy. Dopuszcza także spożywanie ryb i drobiu, za to nakazuje ograniczenie spożywania czerwonego mięsa, słodyczy, produktów solonych i napojów zawierających cukier. Dieta fleksitariańska to z kolei elastyczna odmiana wegetarianizmu. Opiera się na spożyciu warzyw i owoców, ale od czasu do czasu dopuszcza również w diecie ryby i mięso.

Keto ma obrońców

Listę rankingową zamykają diety niskowęglowodanowe – Dukana oraz ketogeniczna. Wg ,,U.S. News & World Report’’ to najgorsze i niebezpieczne w stosowaniu diety. Mimo to, dieta ketogeniczna jest wg Google’a najczęściej wyszukiwaną dietą w sieci. Wokół keto narosło zresztą wiele nieporozumień, które starają się prostować jej zwolennicy. Część ekspertów uważa np., że  dieta ta może doprowadzić do zakwaszenia organizmu.
Sabina Sztuba, biotechnolog i autorka bloga ketoreva.pl nie zgadza się z tym argumentem. Jej zdaniem, już samo pojęcie zakwaszenia jest nieścisłe. Dlaczego? – Bo każdy płyn i organ w ciele ma inne pH. Można mówić jedynie o zakwaszeniu otoczenia danego narządu lub zakwaszonym płynie w danym miejscu w ciele – tłumaczy. Funkcjonuje wprawdzie pojęcie ,,kwasicy ketonowej’’, ale dotyczy tylko osób chorych na cukrzycę.

Autor: Marek Szymański
Zobacz ranking

Najlepsze diety
wg U.S. News & World Report

1. Dieta śródziemnomorska
2. Dieta DASH i dieta fleksitariańska
3. Dieta WW (Weight Watchers – Strażników Wagi)
4. Diet MIND, Mayo Clinic Diet, Volumetrics Diet
5. Dieta TLC
6. Dieta nordycka (Nordic)
7. Dieta Ornisha
8. Dieta wegetariańska
9.  Fertility Diet (dieta na płodność)
10.Dieta Jenny Craig

Najgorsze diety 2020
wg U.S. News & World Report

  1. Dieta Raw Food
  2. Dieta Atkinsa
  3. Dieta Whole30
  4. Dieta „keto”
  5. Dieta Dukana

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj