Chociaż diety niskowęglowodanowe nie mają dobrej opinii, badacze z University of New York proponują, aby przemyśleć zasadność ich stosowania w uzasadnionych przypadkach. Jednym z nich jest cukrzyca typu 2. Dietetycy i lekarze zalecają pacjentom cukrzycowym uwzględnienie w diecie przede wszystkim węglowodanów złożonych. Ale badania wskazują, że warto iść o krok dalej i nie skupiać się tylko na rodzajach węglowodanów, ale również na ich ilości. A konkretnie: zmniejszonej ilości spożycia.

Ponieważ dotychczas nie przyjęto oficjalnej definicji diety niskowęglowodanowej, autorzy najnowszej pracy przeglądowej na ten temat określili ją jako dietę dostarczającą poniżej 130 gramów węglowodanów przyswajalnych na dobę. Autorzy przedstawiają 12 argumentów za stosowaniem takiej diety u osób z cukrzycą.

1.Hiperglikemia jest najbardziej istotną cechą cukrzycy. Ograniczenie spożycia węglowodanów w diecie ma największy wpływ na obniżenie poziomu glukozy we krwi.
2. Epidemia otyłości i cukrzycy typu 2 powodowane są prawie wyłącznie zwiększeniem ilości spożywanych węglowodanów i kalorii z nich pochodzących.
3. Korzyści z zastosowania diety niskowęglowodanowej nie wymagają jednoczesnego zmniejszenia masy ciała.
4. Żadna interwencja dietetyczna nie jest lepsza od ograniczenia węglowodanów w diecie dla utraty masy ciała.
5. Przestrzeganie diety niskowęglowodanowej u osób z cukrzycą typu 2 jest co najmniej tak wygodne, jak przestrzeganie innych interwencji dietetycznych.
6. Zastąpienie węglowodanów białkiem jest na ogół korzystnym rozwiązaniem terapeutycznym.
7. Wg autorów nasycone kwasy tłuszcze nie wiążą się z ryzykiem choroby sercowo-naczyniowej. 8. Większy wpływ na zawartość wolnych kwasów tłuszczowych w osoczu mają węglowodany aniżeli tłuszcze.
9. Najlepszym zmienną wskazującą na powikłania naczyniowe u pacjentów z cukrzycą typu 2 jest hemoglobina glikowana (HbA1c).
10. Ograniczenie spożycia węglowodanów w diecie jest najskuteczniejszą metodą zmniejszania stężenia triglicerydów w surowicy i zwiększania lipoprotein o wysokiej gęstości.
11. Pacjenci z cukrzycą typu 2, stosujący dietę o ograniczonej zawartości węglowodanów, często eliminują leki lub zmniejszają ich spożycie – bo nie są one już konieczne. Z kolei diabetycy z cukrzycą typu 1 zwykle wymagają niższej podaży insuliny przy stosowaniu takiej diety.
12. Obniżenie glikemii przez ograniczenie spożycia węglowodanów w diecie nie ma skutków ubocznych, w porównaniu do efektów intensywnego leczenia farmakologicznego.

Źródło: Richard D. Feinman i wsp., Dietary carbohydrate restriction as the first approach in diabetes management: Critical review and evidence base, Nutrition, Volume 31, Issue 1, 2015.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj