Wszyscy wiemy, że śniadanie trzeba zjeść. Oczywiście są wyjątki i już w różny sposób odchodzi się od tej żelaznej zasady dietetyki. Ale zatrzymajmy się jeszcze na chwilę nad kwestią: dlaczego warto jednak to śniadanie zjeść? Mamy tu wyniki najnowszej metaanalizy, a więc naukowej publikacji o niesamowicie wysokim znaczeniu. Wzięto pod uwagę 6 dużych badań, w których razem przebadano około 96 tysięcy osób. Skupiono się na cukrzycy typu 2 jako konsekwencji niejedzenia śniadań i sprawdzano, jak często można pozwolić sobie na pominięcie tego posiłku.

Wniosek: Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 rośnie wraz z liczbą 1-5 dni w tygodniu bez śniadania. Innymi słowy, jeśli pomija się śniadanie raz w tygodniu, to ryzyko choroby jest stosunkowo niskie. Wzrasta ono coraz bardziej, aż do 4-5 dni w tygodniu bez śniadania. Jeśli nie jesz śniadania częściej niż 5 razy w tygodniu, to twoje ryzyko zachorowania pozostaje na poziomie równym 55 proc. Ta sytuacja ponadto pogarsza się tym bardziej, im wyższy wskaźnik BMI Cię charakteryzuje.

Źródło: Aurélie Ballon i wsp., Increased risk of type 2 diabetes among adults: A systematic review and meta-analysis of prospective cohort studies, The Journal of Nutrition, Volume 149, Issue 1, January 2019, p. 106-113

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj