Znowu straszą jajami

0
549

No i o jajach znowu zrobiło się gorąco. A już się wydawało, że ta niepodważalna bomba odżywcza, bogata w witaminy i składniki mineralne, na dobre wróciła do łask ekspertów. Australijscy badacze odkryli jednak związek między spożyciem jaj a wysokim poziomem cukru we krwi. Nawet 1 jajko dziennie może zwiększać ich zdaniem ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Kogo dotyczyło badanie? Populacji ponad 8,5 tysiąca mieszkańców Chin, którzy od kilku lat przeżywają żywieniową metamorfozę i szybko przechodzą od tradycyjnej diety zbożowo-warzywnej na dietę wysokoprzetworzoną, z większą ilością mięsa, przekąsek i jaj. Autor badania, dr Ming Li z University of South Australia, uważa jednak, że to badanie niczego jeszcze nie przesądza.

– Trzeba zbadać związki przyczynowe i sprawdzić, czy rzeczywiście jedzenie jaj jest przyczyną cukrzycy – przyznaje. Tym bardziej, że wcześniej naukowcy z University of East Finland doszli do wniosków dokładnie przeciwnych.

 Skromne ryzyko

Badanie spowodowało dyskusję także wśród polskich dietetyków. Julia Nowak z Loży Dietetyków przetłumaczyła metaanalizę opublikowaną przez ,,The American Journal of Clinical Nutrition’’, której wyniki są ostrożniejsze, niż naukowców australijskich.

– Badacze sami przyznają, że metaanaliza nie wykazuje żadnych zależności między rzadkim spożyciem jaj a cukrzycą, ale sugeruje „skromne” ryzyko przy spożyciu więcej niż 3 jaj tygodniowo u populacji amerykańskiej – komentuje na forum Loży.

Eksperci żywieniowi zmienili w ostatnich latach – i to dość radykalnie – stanowisko w sprawie spożywania jaj. Dlaczego? Bo badania wykazały, że cholesterol z jajek ma niewielki wpływ na poziom ,,złego’’ cholesterolu LDL, a więc także ryzyko chorób naczyniowo-sercowych.

 Cholesterol nie taki zły

– Cholesterol zawarty w jajach, w większości przypadków, nie wpływa na poziom cholesterolu we krwi, tak jak tłuszcze nasycone czy tłuszcze trans, tak często obecne w słodyczach i ciastkach – twierdzą w oficjalnym stanowisku eksperci z polskiego Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Jajka są dla nas bezpieczne i zdrowe – wynika z większości badań

– Żółtko jaja ma bardzo korzystny stosunek wielonienasyconych kwasów tłuszczowych do cholesterolu i odpowiednią ilość fosfolipidów, przez co zjedzenie nawet 2-3 sztuk jaj dziennie nie powoduje u zdrowego dorosłego człowieka wzrostu cholesterolu. Aktualne badania wskazują, że spożycie jaj – jako części zdrowej, zbilansowanej diety – nie zwiększa znacząco poziomu cholesterolu u większości zdrowych ludzi, w tym dzieci – dodają eksperci. I zachęcają do codziennego spożywania jaj.

– Jak powszechnie uzgodniono, można spożywać nawet od 2-4 jajek dziennie z korzyścią dla zdrowia. Oczywiście miejmy na uwadze, aby jaja były jak najlepszej klasy, czyli od kur z wolnego wybiegu – twierdzi Damian Wiatrowski na blogu @motywatordietetyczny. I cytuje wyniki badań. (sz)

Źródła:

Egg consumption and risk of type 2 diabetes

Jajka – ile można bezpiecznie zjeść

Badania – 15 powodów dla których zaczniesz jeść jajka

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj