W kwietniu 2019 roku opublikowana została praca naukowa, w której wzięto na tapetę zachowania żywieniowe kulturystów. Nie od dziś wiadomo, że to grupa sportowców szczególnie narażona na nieprawidłowości związane z dietą. W badaniu porównano spożycie wśród kulturystów podczas dwóch faz treningowych: okresu budowania masy mięśniowej oraz okresu redukcji masy ciała.
Wnioski z pracy, w której badano zachowania 16 kulturystów, są następujące:
– zarówno podczas okresu budowania, jak i redukcji masy ciała, zauważono zbyt niskie spożycie węglowodanów
– pomiędzy okresem budowy masy mięśniowej a redukcji masy ciała wykazano obniżenie spożycia większości witamin, składników mineralnych i – co oczywiste, białka i tłuszczu. Ale uwaga – w przypadku witamin, składników mineralnych i białka w obu fazach treningowych kulturyści charakteryzowali się spożyciem wyższym, niż zalecane
– większość kulturystów nie korzysta z pomocy dietetyka i samodzielnie kontroluje swoje zapotrzebowanie oraz podaż składników odżywczych.

Natomiast wspomniane wyżej wnioski z analizy zachowań żywieniowych tej grupy sportowców nie są niczym nowym. Od dawna osoby uczestniczące w zawodach kulturystycznych działają według ścisłego planu żywieniowego i treningowego, który – choć nie do końca poparty jest opinią naukową, to pozostaje niezmienny i brak na ten moment perspektywy na zmianę tej sytuacji.

Źródło: Lenzi JL I wsp., Dietary strategies of modern bodybuilders during different phases of the competitive cycle, The Journal of Strength and Conditioning Research April 17, 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj