Dotychczasowe badania mające na celu wykrycie powiązań między stylem odżywiania a występowaniem nowotworu jelita grubego opierały się o jadłospisy stosowane w latach 90. ubiegłego wieku. Dobrze, że mamy od niedawna zupełnie świeże doniesienia naukowe, bo przecież jesteśmy już o jakieś 20-30 lat do przodu! Owszem, w poprzednich badaniach wykazywano, że znacząco czynnikiem występowania raka jelita grubego jest czerwone oraz przetworzone mięso. Natomiast przez ten czas zmienił się zarówno sposób przetwarzania, produkcja mięsa, a także nasze codzienne menu. W badaniu prospektywnym, którego wyniki opublikowano w kwietniu tego roku, wzięło udział prawie 476 tysięcy osób w wieku 40-69 lat. Taka liczba badanych pozwoliła na osiągnięcie wyników o dużej wartości naukowej. Co się okazało?
– porcja 25 gramów przetworzonego mięsa (np. plaster szynki czy bekonu) dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 19 proc.
– porcja 50 gramów mięsa czerwonego (np. porcja cienkiego plastra szynki surowej) zwiększa to ryzyko o 18 proc.
– każde 10 gramów czystego alkoholu dziennie zwiększa ryzyko zachorowania o około 8 proc. Obecne zalecenia zdrowotne w Wielkiej Brytanii – bo tam przeprowadzano badanie – mówią o optymalnym spożyciu mięsa czerwonego oraz przetworzonego (razem) na poziomie do 90 gramów na dzień.
Źródło: Bradbury K. E. i wsp., Diet and colorectal cancer in UK Biobank: a prospective study, International Journal of Epidemiology 2019.