Dotychczas stosowana jako wspomaganie terapii padaczki lekoopornej u dzieci, ewentualnie wykorzystywana do (nie do końca rozsądnego) odchudzania. Dieta ketogeniczna. Chyba mamy kolejny, nowy i naukowo udowodniony powód dla stosowania tego typu restrykcji żywieniowej. Podstawowa patofizjologia choroby Alzheimera nie jest jeszcze w pełni poznana, więc dotychczasowe badania skupiły się na zrozumieniu najważniejszych cech tej choroby. Najnowsze badania wskazują, że głównym powodem objawów choroby Alzheimera są blaszki amyloidowe, które gromadzą się w mózgu chorego, a także współwystępujący upośledzony metabolizm glukozy i w konsekwencji śmierć neuronów.

Pojawiające się dowody sugerują, że dieta ketogeniczna, czyli dieta o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej podaży tłuszczu, może pomóc złagodzić szkody związane z opisywaną patologią. Dieta ketogeniczna może bowiem łagodzić skutki upośledzonego metabolizmu glukozy, dostarczając ketony jako dodatkowe źródło energii. Ponadto ta dieta może pomóc w zmniejszeniu akumulacji blaszek amyloidowych poprzez odwrócenie neurotoksyczności amyloidu β. W przeglądzie badań z kwietnia 2019 roku potwierdzono, że dieta ketogeniczna może być skutecznym sposobem leczenia i zapobiegania chorobie Alzheimera – i aby to osiągnąć, konieczne może być zarówno zapewnienie wytwarzania ketonów, jak i ograniczenie podaży węglowodanów. Czekamy zatem na dalsze badania w tej kwestii.

Źródło: Gina M. Broom et al., The ketogenic diet as a potential treatment and prevention strategy for Alzheimer’s disease, Nutrition, Volume 60, 2019, pages 118-121.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj