Intermittent Fasting to charakterystyczne podejście do odchudzania. Polega na znacznym, ale krótkotrwałym obniżeniu podaży kalorii – do kilkuset na dzień. Okazuje się, że w przypadku otyłej młodzieży może to być zarówno efektywny, jak i wygodny sposób odchudzania. Wyniki najświeższego w tej kwestii badania wskazują, że 12 tygodni diety opartej o IF może skutecznie obniżyć BMI, ryzyko zaburzeń układu sercowo-naczyniowego i polepszyć wskaźniki dotyczące funkcji śródbłonka naczyń krwionośnych. Badanie zostało podzielone na kilka okresów, w których odpowiednio zmniejszano liczbę dni przestrzegania diety IF w tygodniu. Badani przez pierwsze 12 tygodni stosowali IF 3 dni w tygodniu, w pozostałe dni trzymając się zbilansowanego, przepisanego indywidualnie dla nich menu. Następna faza badania od 12 do 26 tygodnia polegała na 1-3 dniach stosowania IF w tygodniu.
Badani stwierdzili jednogłośnie, że stosowanie tego typu restrykcji żywieniowej było dla nich wygodne i nie odczuwali rygoru związanego z dietą. Tym bardziej, że raz w tygodniu zezwolono im zjeść tzw. cheat meal, czyli posiłek w restauracji czy z rodziną, spoza rozpiski dietetycznej, ale w ramach rozsądku kalorycznego. Dorośli wolą bardziej ustabilizowane plany żywieniowe, jeśli podejmują decyzję o odchudzaniu. Młodsze osoby chcą schudnąć, ale jednocześnie obawiają się rygoru diety odchudzającej i faktu, że konieczność przestrzegania diety przeszkodzi im w codziennym życiu i życiu towarzyskim. Wyniki tego badania wskazują na to, że wśród młodzieży można zastosować inną formę odchudzania, która będzie dla nich przyjazna, ale i skuteczna.
Źródło: Jebeile H. i wsp., Intermittent energy restriction is a feasible, effective, and acceptable intervention to treat adolescents with obesity, The Journal of Nutrition, published: 22 April 2019