Owsianka, kanapki z razowego pieczywa? Okazuje się, że jednym z najlepszych wyborów śniadaniowych dla osoby chorującej na cukrzycę są jajka. W jakiej formie i w jakich ilościach? Nie chodzi jednak tyle o spożycie konkretnie produktu, jakim są jajka, a raczej o śniadanie, które będzie charakteryzowało się niską zawartością węglowodanów. Takie posiłki jedzone jako pierwsze w ciągu dnia powodują, że glikemia w ciągu 24 godzin od ich zjedzenia utrzymuje się na stosunkowo niższym poziomie, niż w przypadku śniadań składających się z węglowodanów złożonych.
Uczestnicy badania z 2019 roku, chorujący na cukrzycę typu 2 i dobrze ją kontrolujący, jednego dnia badań jedli omlet na śniadanie, a drugiego dnia płatki owsiane i owoce. W oba dni zapewniono im identyczny lunch i kolację. Badano glikemię w sposób ciągły oraz pytano uczestników o odczucia dotyczące głodu, pełności i chęci zjedzenia czegoś słodkiego lub pikantnego. Badanie wykazało, że spożywanie wysokotłuszczowego śniadania o bardzo niskiej zawartości węglowodanów (do 10 proc.) całkowicie zapobiegło skokowi stężenia glukozy we krwi po śniadaniu, co miało korzystny wpływ na obniżenie ogólnej glikemii w ciągu dnia oraz na poprawę stabilności glikemii na kolejne 24 godziny.
– Spodziewaliśmy się, że ograniczenie węglowodanów do mniej niż 10 procent na śniadanie pomoże zapobiec skokowi glikemii po tym posiłku. Byliśmy jednak trochę zaskoczeni, że miało to wystarczający wpływ i poprawiła się ogólna glikemia i jej stabilność w ciągu dnia. Wiemy, że duże wahania poziomu cukru we krwi są szkodliwe dla naczyń krwionośnych, oczu i nerek. Włączenie bardzo niskowęglowodanowego, wysokotłuszczowego posiłku na śniadanie u pacjentów z cukrzycą typu 2 może być praktycznym i łatwym sposobem na ukierunkowanie skoku stężenia glukozy po porannym posiłku i zmniejszenie związanych z tym powikłań – mówi autor badania. Uczestnicy badania zauważyli ponadto, iż głód przed posiłkiem i ich apetyt na słodką żywność w późniejszych porach dnia były zazwyczaj niższe, jeśli jedli śniadanie o niskiej zawartości węglowodanów.
Źródło: Courtney R. Chang i wsp., Restricting carbohydrates at breakfast is sufficient to reduce 24-hour exposure to postprandial hyperglycemia and improve glycemic variability, The American Journal of Clinical Nutrition, 2019.