Osoby z anemią spowodowaną niedoborem żelaza częściej chorują na celiakię? Tak! Wskazują na to wyniki opublikowanej niedawno metaanalizy, czyli analizy wielu badań naukowych, która charakteryzuje się najwyższą wartością naukową, na temat współwystępowania tych dwóch chorób. Wyniki wskazuje jednoznacznie: 1 na 31 pacjentów cierpiących na tego typu anemię jednocześnie wykazuje objawy celiakii. Warto pamiętać, aby pacjentów, u których już stwierdzono anemię, kierować na badania diagnostyczne w kierunku celiakii. Ale jakie? Aby wykluczyć lub potwierdzić celiakię, wykonujemy dwa z trzech oznaczeń przeciwciał:

– przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG),
– przeciwko deaminowanemu peptydowi gliadyny (DGP),
– przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA).

Pełna diagnostyka obejmuje ponadto biopsję jelita cienkiego – bez tego nie można w 100 procentach stwierdzić występowania choroby. Istnieją też testy genetyczne, których precyzja jest wysoka, ale po ich wykonaniu mimo wszystko należy potwierdzić wynik za pomocą biopsji jelita cienkiego. Ale uwaga! Wiele osób diagnozuje się samodzielnie lub, co gorsza, na zasadzie porad na grupach czy forach. Wówczas odstawiają oni gluten, często bez faktycznego potwierdzenia występowania celiakii i tym działaniem robią sobie ogromną krzywdę. Jeśli przestaje się spożywać gluten, wyniki mogą nie być miarodajne i uniemożliwiać oficjalną diagnozę.

Źródło: S. Mahadev, et al., Prevalence of celiac disease in patients with iron deficiency anemia – A systematic review with meta-analysis, Gastroenterology 2018, 155(2):374-382

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj