Jak potwierdzają badania, inozytol jako organiczny związek z grupy cukroli poprawia funkcjonowanie jajników i płodność u kobiet z zespołem policystycznych jajników. Jako suplement często występuje pod nazwą witaminy B8, ale może być także syntetyzowany przez organizm człowieka.
Jakie funkcje może ten związek spełniać w organizmie kobiety? Lekarze odkryli, że inozytol jest szczególnie skuteczny w przypadku insulinooporności i wspomnianym PCOS. Myo-inozytol (odmiana inozytolu) zmniejsza poziom LH i prolaktyny, poprawia wrażliwość organizmu na insulinę, usprawnia działanie gospodarki węglowodanowej oraz zmniejsza hiperinsulinemię.
Regularne miesiączki
Z badań wynika także, że suplementacja myo-inozytolu pomaga w wyregulowaniu albo zwiększeniu częstotliwości regularnych miesiączek i cyklów z owulacją, a odpowiednia jego ilość pomaga w kształtowaniu się zarodka. Myo-inozytol może w efekcie pomóc w przywróceniu regularnych cykli menstruacyjnych i zmniejsza objętość jajników.
Okazuje się również, że chiro-inozytol (jeszcze inna odmiana inozytolu), działa podobnie i wpływa korzystnie na regulację cyklu menstruacyjnego. W większych dawkach wykazuje jednak działanie niepożądane i wpływa na pogorszenie jakości komórek jajowych. Zdaniem lekarzy, w przypadku suplementacji najlepszym wyborem będzie produkt zawierający myo-inozytol lub oba rodzaje inozytolu, ale w stosunku 40:1( myo:chiro).
Inozytol w żywności
Jak wobec tego dawkować ten związek? Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje, że najlepsze efekty suplementacji myo-inozytolu można uzyskać w dawce dobowej 4 g, rozłożone na dwie dawki po 2 g, najlepiej w odstępach ośmiogodzinnych. Nie jest zalecane przyjmowanie całej dawki 4 mg za jednym razem.
Ale nie musimy sięgać tylko po suplementy, bo inozytol występuje także w naturalnych produktach, np. w kiwi, kapuście, orzechach, produktach zbożowych, przetworach mlecznych, kurzych jajach oraz nasionach roślin strączkowych. Na odpowiednie przyswajanie inozytolu przez organizm kobiety ma wpływ wiele czynników. Proces może zaburzać nadmierne spożywanie kawy, herbaty i alkoholu, a także stres, przyjmowanie antybiotyków czy antykoncepcja hormonalna.
——————————
Autor: Magdalena Bednarz
Zobacz także:
Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
Myo-inositol effects in women with PCOS